نقش ماساژ مفصل ساکروایلیاک در بهبود درد لگن و کمر

بر اساس علم آناتومی، لگن و ستون فقرات کمری با یک مفصل به یکدیگر متصل هستند؛ بنابراین، باید ماسورها در زمان کار با مشتریان مبتلا به درد لگن و کمر از تکنیک های ماساژ مناسب برای بهبود این مشکلات استفاده کنند. بین لگن و ستون فقرات انسان ها مفصلی به نام مفصل ساکروایلیاک یا مفصل […]

فهرست مطالب

بر اساس علم آناتومی، لگن و ستون فقرات کمری با یک مفصل به یکدیگر متصل هستند؛ بنابراین، باید ماسورها در زمان کار با مشتریان مبتلا به درد لگن و کمر از تکنیک های ماساژ مناسب برای بهبود این مشکلات استفاده کنند.

بین لگن و ستون فقرات انسان ها مفصلی به نام مفصل ساکروایلیاک یا مفصل خاجی تهیگاهی وجود دارد که می تواند نقش مهمی در عملکرد لگن و کمر افراد بازی کند. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چگونه مفصل ساکروایلیاک می تواند در بروز درد لگن یا کمر دخیل باشد و چگونه می توان با انجام حرکات تقویتی و ماساژدرمانی به رفع این مشکل کمک کرد.

کاهش دردهای پایین تنه با ماساژ

کاهش دردهای پایین تنه با ماساژ

مفصل ساکروایلیاک چیست؟

مفصل ساکروایلیاک، بین استخوان ساکروم و استخوان لگن قرار دارد. این مفصل در دو طرف بدن واقع شده و نقش مهمی در انتقال بار و جذب شوک های وارده بر پایین تنه را بر عهده دارد. آسیب دیدگی ساکروایلیاک می تواند یکی از عوامل ایجاد درد لگن و کمر در نظر گرفته شود.

تا قبل از قرن بیستم، آناتومیست ها تصور می کردند که استخوان خاجی و لگن یکپارچه هستند. اکنون می دانیم که مفصل ساکروایلیاک واقعاً حرکت می کند و اختلالات آن می تواند مشکلات قابل توجهی را برای افراد ایجاد می کند. از این رو، ماسورهای مجرب و حرفه ای می توانند با ماساژ این ناحیه به کاهش درد لگن و کمر مراجعین خود، کمک کنند. ماسورهای حرفه ای، با آگاهی از آناتومی ناحیه لگن و مفصل ساکروایلیاک می توانند عوامل ایجاد درد و اختلال عملکرد لگن را بهتر بشناسند و به مشتریان خود بیشتر کمک کنند.

تأثیر ماساژ بر بهبود اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

تأثیر ماساژ بر بهبود اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

 بررسی نقش اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک در ایجاد درد

همانطور که گفته شد، بروز اختلال در عملکرد مفصل ساکروایلیاک می تواند منجر به درد و ناراحتی در ناحیه لگن و کمر شود. این مفصل در نقطه اتصال استخوان ساکروم با استخوان ایلیوم قرار دارد و نقش مهمی در حرکت و پایداری لگن ایفا می کند. عملکرد نامناسب این مفصل می تواند منجر به ایجاد درد لگن و کمر و مشکلات عملکردی شود.

علائم اختلال عملکرد ساکروایلیاک شامل درد در ناحیه پایین کمر، لگن، زانو و پا است. این درد ممکن است به یک یا هر دو طرف بدن سرایت پیدا کند و معمولاً حین حرکت، بلند شدن از صندلی، خم شدن یا پیاده روی بیشتر می شود. عواملی مانند ضعف عضلات پیرامیدال، ترشح هورمون ها در دوران بارداری، وجود آسیب یا التهاب در اطراف مفصل ساکروایلیاک، تنش عضلات گلوتئال، تغییرات ساختار استخوانی و حملات التهابی می توانند باعث ایجاد درد در این منطقه شوند.

حتما بخوانید
از تکنیک‌های اصلی ماساژ چه می‌دانید؟

تأثیر ماساژ بر کاهش علائم و تسکین درد لگن و کمر

ثابت شده است که ماساژ می تواند در بهبود دردهای مفصل ساکروایلیاک مؤثر باشد. اعمال تکنیک های مناسب ماساژ بر روی عضلات اطراف مفصل ساکروایلیاک موجب انبساط و کاهش درد لگن و کمر خواهد شد. به علاوه، ماساژ می تواند به خون رسانی بهتر به منطقه و کاهش التهاب کمک کند.

بنابراین، ماساژ به عنوان یک روش غیر دارویی و طبیعی می تواند در کاهش علائم و تسکین درد مرتبط با اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک مؤثر باشد. ماساژ به تسکین درد و التهاب این منطقه کمک می کند و موجب رها شدگی عضلات و بهبود اختلالات عملکردی می شود.

ماساژ درمانگر می تواند با اعمال فشار ملایم بر روی مناطق مرتبط با مفصل ساکروایلیاک به تسکین درد و التهاب این منطقه کمک کند. همچنین، ماساژ با تسهیل جریان خون و لنف در ناحیه مورد نظر، به تغذیه بهتر عضلات و بافت ها کمک کرده و فرآیند بهبودی را تسریع می کند.

در هر صورت، مهم است که ماساژ توسط متخصصین مجرب و افرادی که دارای دانش و اطلاعات کافی درباره عملکرد مفصل ساکروایلیاک و روش های ماساژ هستند، انجام شود. متخصص ماساژ باید به درستی تشخیص دهد که آیا مشکلات مشتری با مفصل ساکروایلیاک مرتبط است یا خیر. همچنین باید بتواند از تکنیک های مناسب ماساژ برای کاهش علائم و تسکین درد لگن و کمر مراجعین خود استفاده کند.

کاهش کیفیت زندگی به دلیل درد مفصل ساکروایلیاک

کاهش کیفیت زندگی به دلیل درد مفصل ساکروایلیاک

 تمرینات تقویتی به عنوان مکمل ماساژدرمانی برای کاهش درد لگن و کمر

می توان از تمرینات تقویتی مختلفی به عنوان مکمل ماساژ درمانی استفاده کرد. افراد می توانند برای حفظ اثرات مثبت ماساژ، از این تمرینات به عنوان ابزاری مؤثر برای کاهش درد لگن و کمر استفاده کنند. این تمرینات، با تقویت عضلات پشتی و شکمی موجب افزایش استحکام ستون فقرات و عضلات اطراف آنها می شوند. متخصصان نیز انجام این تمرینات را به بیماران خود توصیه می کنند. در ادامه به چند تمرین مناسب برای تقویت عضلات لگن، ستون فقرات و نهایتاً مفصل ساکروایلیاک اشاره می شود.

 تمرین بغل کردن زانوها

تمرین بغل کردن زانوها یک تمرین مؤثر برای بهبود درد مفصل ساکروایلیاک می باشد. این تمرین، موجب تقویت عضلات اطراف مفصل ساکروایلیاک و کاهش درد مراجعین می شود. برای انجام این تمرین مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دراز بکشید و پاهای خود را دراز کنید.
 • زانوها را به طرف قفسه سینه بکشید و آنها را با هر دو دست بغل کرده و 30 ثانیه نگه دارید.
 • این حرکت را چند بار تکرار کنید.
حتما بخوانید
آیا ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، به اندازه کافی از ماساژ برای تسکین درد استفاده می کنند؟

تعداد تکرار این حرکت باید به حدی باشد که موجب ایجاد درد نشود. می توانید درباره تعداد تکرارها و همینطور تعداد دفعات انجام این تمرین با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.

تمرین بغل کردن زانوها

تمرین بغل کردن زانوها

حرکت چرخش پایین تنه

این حرکت به بهبود انعطاف پذیری و قابلیت تحرک ران ها و بخش پایین تنه کمک می کند و موجب کاهش فشار بر استخوان خاجی و تسکین درد لگن و کمر شود. به علاوه، تمرین چرخش پایین تنه می تواند به کاهش درد ناشی از مفصل ساکروایلیاک کمک کند. برای این تمرین لطفاً دستورات زیر را دنبال کنید:

 • روی زمین دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. پاهای خود را به اندازه عرض شانه ها باز کنید روی زمین قرار دهید.
 • دستان خود را روی زمین قرار داده و آرنج های خود را به گونه ای خم کنید که سطح آنها با سطح شانه هایتان هم راستا شود. ساعد های خود را بالای سر قرار دهید.
 • نفس عمیقی بکشید و در حال بازدم، زانوهای خود را از سمت راست حرکت دهید تا به زمین برسند. در این حالت، پایین تنه شما نیز به سمت راست خواهد چرخید. برای مدت ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • سپس، زانوهای خود را به حالت اولیه برگرداند و پس از چند ثانیه آنها را به سمت چپ بچرخانید. در حدود ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • این تمرین را ۵ بار برای هر طرف بدن (راست و چپ) تکرار کنید.

چرخش پایین تنه و بهبود درد لگن و کمر

چرخش پایین تنه و بهبود درد لگن و کمر

حرکت طاق باز و ایجاد فرم 4 انگلیسی

ثابت شده است که ایجاد تنش در پیریفورمیس ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد مفاصل خاجی شود. از این رو، انجام برخی حرکات کششی از جمله این حرکت می تواند به جلوگیری از تنش پیریفورمیس کمک کند. با این تمرین ساده و کاربردی می توانید از درد لگن و کمر خلاص شوید. برای انجام این تمرین، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید.
 • اکنون پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید.
 • مچ پای راست خود را روی زانو چپ قرار دهید. دست راست خود را بین ساق پاها قرار داده و دست های خود را پشت ران چپ قفل کنید.
 • توجه کنید که باید حین بغل کردن پاها، سر و شانه های شما روی زمین قرار داشته باشد. در این زمان باید کشش را در تمام قسمت های خارجی ران راست خود احساس کنید. این حالت را برای مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید.
 • سپس همین مراحل را برای سمت دیگر تکرار کنید.
حتما بخوانید
دستاوردهای موفقیت آمیز ماساژ و آب درمانی

ایجاد فرم عدد 4 انگلیسی

ایجاد فرم عدد 4 انگلیسی

حالت کودک

این تمرین، یکی از تمرینات یوگا است که به باز کردن عضلات سرینی، پایین کمر و ران شما کمک می کند. با انجام این حرکت می توانید تنش را از روی مفاصل ساکروایلیاک خود بردارید. برای انجام این تمرین، مراحل زیر را انجام دهید.

 • روی زمین بنشینید و دست های خود را بالای سر ببرید.
 • اکنون روی زمین خم شوید و دست ها را روی زمین قرار دهید.
 • انگشت شست پاها را به یکدیگر نزدیک کرده و زانوهای خود را از هم دور کنید.
 • اکنون روی ران و پاشنه پای خود بنشینید. در مرحله بعد، دست های خود را به سمت جلو ببرید و پیشانی خود را به زمین برسانید.
 • کف دست ها را روی زمین به سمت جلو ببرید. به مدت 30 تا 60 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس به آرامی به حالت اولیه بازگردید.

تمرینات کششی و بهبود دردهای عضلانی

تمرینات کششی و بهبود دردهای عضلانی

جمع بندی

امروزه، ثابت شده است که ماساژ درمانی می تواند تأثیر بسیار زیادی بر تسکین دردهای عضلانی داشته باشد. ماسورهای مجرب در طی جلسات ماساژ، از تکنیک های مختلفی برای بهبود درد لگن و کمر مراجعین استفاده می کنند. معمولاً ماساژ درمانگران به شما توصیه می کنند که در فواصل جلسات ماساژ یا پس از اتمام دوره درمان، از تمرینات تقویتی برای حفظ نتایج حاصل شده استفاده کنید.

این برنامه تمرین خانگی به شما کمک می کند که عضلات لگن، کمر، باسن و مفاصل ساکروایلیاک خود را به نحو مؤثری تقویت کنید. علاوه بر این، این تمرینات موجب ایجاد تعادل عضلانی و رسیدن به انعطاف پذیری کافی در عضلات خواهند شد. به علاوه شما می توانید با انجام این تمرینات، قدرت عضلانی خود را بازیابی کنید.

منابع:
https://www.amtamassage.org/publications/massage-therapy-journal/massage-and-si-joint/
https://www.spine-health.com/conditions/sacroiliac-joint-dysfunction/sacroiliac-joint-dysfunction-si-joint-pain

https://mayfieldclinic.com/pe-sijointpain.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470299/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 100 هزار تومانی

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید و تخفیف 100 هزار تومانی دریافت کنید.

کد تخفیف به صورت آنی برای شما ارسال میگردد.

مرکز ماساژ ماهور