انواع ماساژ برای بدن

انواع ماساژ برای بدن
فهرست مطالب

همه ما از خواص ماساژ شنیده ایم و یا حداقل یکبار آن را امتحان کرده ایم؛ ولی شاید زمانی که به مرکز ماساژ مراجه میکنید با لیستی از انواع ماساژ رو به رو میشوید که توسط متخصصان مرکز ماساژ به شما پیشنهاد داده میشود.

ولی شاید انواع ماساژ برای بدن که ماسورهای مرکز ماساژ از آن استفاده میکنند را ندانید.

ما در این مقاله قصد داریم هرکدام از انواع ماساژ برای بدن را  به صورت جداگانه و کامل شرح دهیم تا متناسب با شرایط فیزیکی بدنتان ماساژ دلخواه خود را انتخاب کنید.

انواع ماساژ برای بدن

در دنیا انواع زیادی از ماساژ وجود دارد ولی 12 تای آن معروف هستند و همچنین در ایران به طور تخصصی ماسور ها در مرکز ماساژ این ماساژ ها را انجام می دهند؛ در ادامه انواع ماساژ  ها را به شما معرفی میکنیم.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

یکی از معروف ترین و محبوب ترین انواع ماساژ برای بدن ماساژ سوئدی است که در این ماساژ آرامش و ریلکسی و لذت بخشی ماساژ را احساس میکنید؛ در این نوع ماساژ معمولا از شیوه های نوازش، مالش، رگ گیری، ضربه زدن یا فشاری و ارتعاش عضلات استفاده می‌شود.

ماساژ سوئدی برای افرادی که دچار استرس و اضطراب فراگیرهستند  گذینه مناسبی است و اکثر ماسورها در مرکز ماساژ این نوع ماساژ  را به مراجه کنندگان پیشنهاد میکنند.

بیشتر بخوانید:3 معجزه ماساژ سوئدی + آموزش

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی هماهنطور که اسمش پیداست یکی از انواع ماساژ برای بدن است که بین ورزشکاران که فعالیت عضلانی پر شدتی را تجربه میکنند محبوب است و همچین برای افرادی که کارسخت میکنند و درگیری فیزیکی زیادی دارند یا افرادی که به دنبال بهبود کیفیت خواب یا درمان گرفتگی عضله هستند مفید است و متخصصان مرکز ماساژ؛ ماساژ ورزشی را به این افراد پیشنهاد میکنند.

در ماساژ ورزشی از تکنیک های مختلفی توسط ماسور استفاده میشود و همچنین در مواردی از وسایل کمک ماساژ هم استفاده میشود؛ ولی به طور کلی این ماساژ پرشدت تر از بقیه انواع ماساژ است.

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یکی از قدیمی‌ترین انواع ماساژ برای بدن است که پیشینه  آن به ژاپن باستان می‌رسد و به معنای «فشار انگشت» است؛ ولی در این ماساژ علاوه بر انگشت از ارنج،پا و حتی زانو هم استفاده میشود.

از این نوع  ماساژ برای بهبود خلق و خو، شل شدن عضلات و افزایش گردش خون در بدن استفاده میشود؛

از خواص درمانی ماساژ ژاپنی میتوان به کاهش یبوست، کاهش استرس و همچنین بر طرف کردن مشکل بی خوابی اشاره کرد.

اگر دوست دارید به طور کامل با ماساژ شیاتسو آشنا شوید حتما مقاله (آرامش بخشی با ماساژ شیاتسو) را مطالعه کنید.

ماساژ کوبه ای

ماساژ کوبه ای

این نوع ماساژ می‌توان گفت که یکی از متفاوت‌ترین‌ انواع ماساژ برای بدن است. در ماساژ کوبه ای ماسورها ماهیچه‌های خسته مراجه کننده را هدف قرار می‌دهند و با ضربات نسبتا محکمی به آن‌ها گرفتگی و خستگی را از بدن دور می‌کنند. این کار با هدف کاهش درگیری در بدن و خون‌رسانی آسان به این نواحی انجام میگیرد.

این ماساژ علاوه بر ماساژ ورزشی بین ورزشکاران حرفه ای و مربیان و ورزشکاران پرورش اندام که فشار زیادی به عضلات خود وارد میکنند از محبوبیت ویژه ای برخوردار است زیرا برای درمان گرفتگی عضلات یا اسپاسم های عضلانی این نوع ماساژ توسط متخصصین مرکز ماساژ معرفی میشود؛ در این نوع از ماساژ از ماساژور تفنگی نیز استفاده میشود

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی

یکی از مواردی که باعث میشود شما در ماساژ لذت فراوان را تجربه کنید عطر و رایحه ای است که در محیط ماساژ استشمام میکنید و همچنین روغنی که از آن برای ماساژ دادن شما استفاده میشود بهترین رایحه را داشته باشد.

بابونه ، اسطوخودوس، عصاره درخت چای، لیمو، زنجبیل، چوب سدر و ترنج از مواردی هستند که حس بویایی شما را تحریک میکنند و باعث ایجاد حس خوب و آرامش در شما میشوند . این موارد علاوه بر اینکه بوهای شگفت‌انگیزی دارند؛ بلکه هرکدام دارای ترکیبات مختلفی هستند که اثر مفیدی بر روی بدن  شما دارند.

از خواص این ماساژ این است که این نوع ماساژ استرس را کاهش داده و در درمان سرماخوردگی مفید هستند . همچنین افرادی که  از دردهای قاعدگی رنج میبرند، ماساژ آروماتراپی  به کاهش دردهایشان کمک می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین روغن ماساژ برای رفع خستگی

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

یکی دیگر از انواع ماساژ برای  بدن ماساژ با سنگ داغ نام دارد که در آن از سنگ‌های آتشفشانی صاف و گرم برای ماساژ شما استفاده می‌شود. سنگ‌های آتشفشانی دارای خواص بسیار مفیدی هستند و دلیل استفاده از آن‌ها نیز تاثیر شگفت انگیز آن در بدن شما است.

این سنگ‌ها در نواحی مثل ستون فقرات، شکم، سینه، صورت، کف دست‌ها، پاها و انگشتان پا قرار می‌گیرد.. از ماساژ با سنگ داغ برای درمان روماتیسم استفاده میشود و متخصصین ماساژ در مرکز ماساژ بین انواع ماساژ برای بدن پیشنهاد میکنند.

ماساژ با سنگ سرد نیز نوعی ماساژ درمانی است که با ترکیب بقیه انواع ماساژ ترکیب میشود و تنها تفاوت آن با ماساژ سنگ داغ این است که از سنگ خنک در مراحل ماساژ استفاده میشود. گاهی ممکن است ماسور برای تسکین پوست و بهبود عملکرد عروق خونی متورم از سنگ‌های سرد هم استفاده کند.

ماساژ کرانیوساکرال

ماساژ کرانیوساکرال

یکی دیگر از انواع ماساژ برای بدن ماساژ کرانیوساکرال میباشد که نسبت به بقیه انواع ماساژ کمتر رایج  است و به اسم ماساژ سر نیز معروف است؛ اما این ماساژ برای درمان انواع بیماری ها مناسب است زیرا در ماساژ کرانیو ساکرال متخصص بیشتر به  “غشاها و حرکات مایعات داخلی و اطراف سیستم عصبی مرکزی سر و گردن” توجه میکند؛ بنابراین در طول درمان کرانیوساکرال شما میتوانید کاملا لباس پوشیده داشته باشید و ماسور با موسیقی آرام در نور کم برای به آرامش رسیدن شما تلاش می‌کند.

ماساژ ایرانی

ماساژ ایرانی

ماساژ ایرانی هم جزو یکی از انواع ماساژ برای بدن شناخته میشود و در خیلی از کشورها نیز شناخته شده است و آن را با نام بالولینگ می شناسند؛ ترکیبی از ضربه، مالش، فشارهای اراوم یا محکم با دست و پا است.

این حرکات به‌منظور رفع مشکلات  عصبی و عضلانی و به آرامش رسیدن بدن صورت می‌گیرد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این نوع ماساژ بیشتر دستگاه‌های عصبی عضلانی، گردش خون و تنفس شما  را مورد هدف قرار می‌دهد و باعث بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود.

یکی از ویژگی‌های ماساژ ایرانی این است که یک متد خاص و مشخصی ندارد؛ بلکه با توجه به مشکل مراجعه‌کننده حرکات و متد ویژه ای در پیش‌گرفته می‌شود. با این حساب، در ماساژ ایرانی ماساژ دست و پا متفاوت‌تر از ماساژ بقیه عضلات انجام می‌شود تا تأثیرگذاری آن را زیاد کند.

ماساژ ریلکسی

همانطور که از نامش پیداست این ماساژ یکی از انواع ماساز برای بدن است که بیشتر افرادی که به جنبه ریلکسی و ارامش در ماساژ اهمیت میدهند و به دنبال ارامش و سبکی در بدن هستند از ماساژ ریلکسی استفاده میکنند؛ در واقع این نوع ماساژ را نوعی ملایم از ماساژ سوئدی دانست.

ماساژ ریلکسی استرس و تنش را در بدن و عضلات شما را کاهش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد گردش خون و اکسیژن‌رسانی به سطوح پوست می‌شود.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی

اکثر ما تایلند را به ماساژ معروفش که به همین نام یعنی ماساژ تایلندی است میشناسیم و با بقیه انواع ماساژ برای بدن کمی متفاوت تر است؛ زیرا در آن خود بیمار هم در ماساژ مشارکت داشته و با دراز کشیدن روی زمین به درمانگر در جهت ماساژ صحیح کمک می‌کند.

در این نوع ماساژ فشارهای ملایمی به قسمت‌های مختلف بدن اعمال می‌شود و با کشش‌های جزئی بدن را به سمت آرامش سوق می‌دهند. این حرکات کششی در ماساژ تایلندی مانند یوگا بوده و با پر کردن اکسیژن در بافت های بدن تاثیر فوق العاده ای بر بدن شما میگذارد.

از خواص درمانی این ماساژ میتوان به کاهش سطح استرس در بدن، کاهش خستگی در بدن و همچنین افزایش سطح انرژی در بدن اشاره کرد.

اگر می خواهید در مورد ماساژ تایلندی بیشتر بدانید، مقاله (ماساژ تایلندی) را مطالعه کنید.

ماساژ میوفاشیال

ماساژ میوفاشیال

ماساژ میوفاشیال کاملا در راستای کاهش درد در  قسمت بافت‌های هم‌بند و ماهیچه‌ ای انجام میگیرد  ماساژ میوفاشیال که یکی از انواع ماساژ بدن در جهان است، شبکه‌ای از بافت‌های مختلف را در نظر می‌گیرد که عضلات ماهیچه‌، مفاصل اصلی و استخوان‌ها را به‌هم متصل می‌کند.

انتظار نداشته باشید که این نوع ماساژ ارام و راحت باشد. میوفاشیال یک معیار بسیار عملی برای کنترل درد در نقاط حساس بدن را دارد؛ بنابراین حرکات آن با فشار زیادی توسط دست، آرنج‌  یا ابزارهایی مانند فوم غلتک یا توپ همراه است. به کمک این نوع ماساژ روند طبیعی بدن بهبودیافته و استرس یا هرگونه درد عصبی در بدن کاهش پیدا می‌کند تازمانی که بدن به طور کامل در آرامش غرق شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 100 هزار تومانی

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید و تخفیف 100 هزار تومانی دریافت کنید.

کد تخفیف به صورت آنی برای شما ارسال میگردد.

مرکز ماساژ ماهور