آیا ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، به اندازه کافی از ماساژ برای تسکین درد استفاده می کنند؟

مقاله تسکین درد با ماساژ وبلاگ مجموعه ماساژ و گرمابه ماهور
فهرست مطالب

امروزه ثابت شده است که استفاده از تکنیک‌ های مراقبت بهداشتی یکپارچه، مانند ماساژ درمانی می‌تواند به بیماران مبتلا به درد کمک کند. سوالاتی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، به اندازه کافی از ماساژ برای تسکین درد استفاده می کنند؟ آیا ماساژ درمانی واقعاً برای مدیریت درد مفید است؟

ماساژ و کاهش درد

درد یکی از چالش هایی است که موجب مراجعه افراد به پزشک یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می شود. تخمین زده شده که تقریباً 80 درصد از ویزیت های پزشکان به نوعی با مساله درد مرتبط است. درد با تداخل در فعالیت های روزانه و تأثیر منفی بر عملکرد، فعالیت ها و روابط خانوادگی افراد، سلامت روان و کیفیت کلی زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

تحقیقات نشان داده که بین درد، ماساژ برای تسکین درد و سایر عملکردهای بدن مانند خواب ارتباط نزدیکی وجود دارد و معمولاً این چالش ها یکدیگر را تقویت می کنند. برای مؤثر بودن، مدیریت درد باید به وضعیت جسمی و روانی  فرد توجه شود. ماساژ درمانی، ریشه در یک مدل جامع زیستی-روانی- اجتماعی دارد و استفاده از آن برای مدیریت درد مفید است.

در بین سال‌های 1999 تا 2013 مقالاتی منتشر شد که در آنها به بررسی تاثیر استفاده از ماساژ درمانی بر بهبود دردهای اسکلتی عضلانی، سردرد، دردهای مزمن، از جمله فیبرومیالژیا و دردهای نخاعی پرداخته شده بود. در این مطالعه، خدمات ماساژ برای تسکین درد توسط یک پزشک ارائه شد. این خدمات شامل تکنیک های مختلف ماساژ درمانی با توجه به وضعیت هر فرد، درمان آزادسازی میوفاشیال، ماساژ سنتی تایلندی و غیره بود.

در این مطالعه، برای ارزیابی نقش ماساژ درمانی در درمان درد و پیامدهای آن برای ارتقای کیفیت زندگی و وضعیت سلامت از بررسی سیستماتیک و متاآنالیز استفاده شد.

ماساژ درمانی توسط افراد مجرب

تاثیر استفاده از تکنیک های یکپارچه سلامت برای بیماران بستری

2 مقاله ماساژ و تسکین درد

ممکن است درد شامل تحریکات اسکلتی عضلانی و حساسیت حاد باشد. باید ماساژ درمانگر در زمان برخورد با یک مشتری با درد حاد، برای ارائه خدمات ماساژ برای تسکین درد با دقت عمل کند. این بدان معناست که رعایت استانداردها برای ماساژ درمانگر اهمیت ویژه ای دارد. هدف محققان در مطالعات متعدد، بررسی تاثیر آموزش و توجیه پرسنل پرستاری برای استفاده از ماساژ و تکنیک های غیردارویی می باشد.  

حتما بخوانید
از فواید ماساژ مفاصل چه می دانید؟

درد در بین بیماران بستری در بیمارستان، یک مساله رایج است و ممکن است استفاده از درمان های یکپارچه مانند ماساژ درمانی، تکنیک های تنفسی و استفاده از روغن ها به تسکین این دردها کمک کند. باید به این نکته توجه شود که بیشتر پرستاران از درمان های سنتی و رویکردهای مدیریت درد آگاه نیستند.

در این مطالعه، برای ارزیابی تأثیر برگزاری دوره های آموزشی و معرفی مداخلات غیردارویی بر افزایش آگاهی و تغییر نگرش پرسنل پرستاری و افزایش تمایل آنها به استفاده از درمان های تلفیقی هنگام کار با بیماران بستری، از یک شبه آزمون استفاده شد.

در این کارآزمایی، پرسنل آموختند که استفاده از تکنیک های یکپارچه غیر دارویی تا چه حد می تواند در زمان ارائه مراقبت های تسکینی در محیط مراقبت حاد مفید باشد. داده های مربوط به نحوه تغییر نگرش، قبل و بعد از ارائه  مداخله جمع آوری شد.

نقش ماساژ در بهبود وضعیت بیماران بستری

تاثیر ماساژ برای تسکین درد

نقش ماساژ درمانی به عنوان چیزی فراتر از یک کار تجملاتی بر همگان آشکار است. ماساژ درمانی و ماساژ برای تسکین درد، یک مداخله سنتی برای کار بر روی بافت های نرم بدن است و معمولاً توسط افراد ماهر و آموزش دیده انجام می شود. تکنیک های ماساژ، با فشارها و حرکت های مختلف بر روی گیرنده ماساژ اعمال می شوند.

تحقیقات نشان داده که ماساژ، علاوه بر درد می تواند به رفع علائم افسردگی، اضطراب و استرس نیز کمک کند. می توان در فرهنگ اقوام سراسر دنیا، تاریخچه ماساژ درمانی را مشاهده کرد. باید دقت کرد که ماساژ درمانی، تحت نظر متخصصین آموزش دیده و دارای گواهینامه انجام شود. در غیر این صورت، احتمالا ماساژ برای تسکین درد پیامدهای منفی برای فرد خواهد داشت.

ماساژ درمانی دارای مزایای زیادی برای افراد است. افراد سالم یا بیمار، حتی کودکان و سالمندان می توانند از مزایای ماساژ بهره مند شوند.

به عنوان برخی مزایای ماساژ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شل شدن عضلات و بهبود و افزایش دامنه حرکتی: ماساژ درمانی می تواند به شل شدن عضلات منقبض شده بر اثر بی تحرکی یا مشکلات پزشکی کمک کند. شلی عضله ها می تواند به آرام سازی افراد و رفع مشکلات روان تنی از جمله مسائل خواب کمک کند.

مزایای استفاده از ماساژ

  • بهبود گردش خون در بدن: ماساز موجب بهبود گردش خون و تسکین عضلات آسیب دیده یا حساس شده بر اثر انجام فعالیت فیزیکی می شود.
  • افزایش میزان اندورفین: یکی از مهم ترین مزایای ماساژ برای تسکین درد، افزایش سطح اندورفین خون است. افزایش ترشح اندورفین موجب بهبود وضعیت جسمی و روانی افراد و تسکین علائم درد می شود.
حتما بخوانید
نقش ماساژ درمانی در توانبخشی برای تسریع فرآیند بهبودی و ارتقای کیفیت زندگی

نقش آموزش تکنیک های غیر دارویی به پرسنل پرستاری

بیشتر پرسنل پرستاری، در دوران دانشجویی فقط آموزش های آکادمیک رشته خود را فرا گرفته اند و تعداد بسیار کمی از آنها از تاثیر تکنیک ها و درمان های غیر دارویی بر بهبود درد و افزایش سطح زندگی بیماران آگاهی دارند.

به همین دلیل محققان به این نتیجه رسیدند که برگزاری کلاس های ضمن خدمت برای پرستاران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می تواند تاثیر زیادی بر تغییر نگرش این افراد داشته باشد.

در این راستا در یک مطالعه تحقیقاتی، از تعدادی از این پرسنل برای شرکت در طرح پژوهشی و کلاس های آموزشی مداخلات غیر دارویی مانند ماساژ برای تسکین درد دعوت به عمل آمد. پس از برگزاری کلاس ها، نتایج در قالب فرم های نظر سنجی جمع آوری و با استفاده از ابزارهای آماری استاندارد آنالیز شد.

ارائه خدمات غیردارویی توسط پرسنل پرستاری

محققان متوجه بهبود و تغییر نگرش پرسنل پرستاری نسبت به استفاده از تکنیک های ماساژ دستی، تکنیک ‌های تنفسی و غیره پس از برگزاری دوره های آموزشی شدند. محققان خاطرنشان کردند: «نتایج این مطالعه نشان می ‌دهد که آموزش پرسنل پرستاری در قالب برگزاری دوره های آموزشی ضمن خدمت می تواند بر دانش و نگرش آنها نسبت به مداخلات غیر دارویی مانند ماساژ برای تسکین درد، تکنیک‌ های صحیح تنفس و غیره تأثیر مثبت بگذارد».

نظرسنجی از ارائه دهندگان مراقبت های تسکینی و پزشکی

سازمان بهداشت جهانی، مراقبت های حمایتی و تسکینی را به عنوان یکی از ارکان مهم نظام سلامت دنیا معرفی کرده است. امروزه با توجه به شیوع بیماری های مختلف، افزایش فزاینده آمار سرطان و سایر بیماری ها در دنیا، توجه محققان به فواید ارائه مراقبت های تسکینی برای بیماران و افزایش سطح کیفی زندگی آنها جلب شده است.

هنوز مدت زمان زیادی از معرفی مفهوم مراقبت‌ های حمایتی و تسکینی مانند ماساژ برای تسکین درد و شکل گیری این نوع مراقبت ها نگذشته است. با این حال تاثیر این نوع مراقبت‌ ها بر افزایش سطح سلامت مردم و ارتقای میزان رضایت آنها از زندگی موجب توجه خاص نهاد‌های بین ‌المللی و دولت ‌ها به این موضوع شده است. همچنین به خصوص در جوامع پیشرفته، مطالبات افراد جامعه برای دسترسی به مراقبت‌ های حمایتی و تسکینی به میزان بسیار زیادی افزایش یافته است.

حتما بخوانید
کشف ارتباط جالب بین ماساژ و سلامت جسمی و روانی

اکنون سوالی که در این زمینه مطرح می شود، این است که: با توجه به میزان مراجعه افراد با شکایت درد به پزشکان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و مراقبت های تسکینی و افزایش استفاده از طب مکمل و یکپارچه و ماساژ برای تسکین درد، ارائه دهندگان مراقبت های تلفیقی چه نوع مراقبت هایی را با چه فواصل زمانی به مراجعین توصیه می کنند؟

تاثیرات معجزه آسای ماساژ بر بیماران

بررسی پیشنهادات ارائه دهندگان خدمات بهداشتی

در یک نظرسنجی سراسری، از پزشکان، دستیاران پزشکان، پرستاران و افراد ارائه دهنده مراقبت های تسکینی خواسته شد که نظر خود درباره نحوه و تعداد دفعات ارائه درمان های یکپارچه و مراقبت های تسکینی برای کاهش علائم درد را اعلام کنند. هدف این تحقیق، جمع آوری نظر محققان و مقایسه توصیه های آنها و بررسی اختلافات احتمالی درباره نحوه ارائه مراقبت ها و فواصل زمانی ارائه آن بود.

نتایج حاصل از پژوهش

 شرکت کنندگان در این طرح تحقیقاتی، پرسنل پرستاری زن (71.3 درصد) و پزشکانی (74.9 درصد) بودند که به نوعی از بیماران بزرگسالان (90.4 درصد) مراقبت می کردند. بر اساس نتایج نظر سنجی فوق، مشخص شد که توصیه متخصصان، استفاده از درمان های یکپارچه مانند ماساژ برای تسکین درد با نرخ متوسط 6.82 بار در ماه بر روی بیماران است. در این میان، استفاده از تکنیک‌ های تقویت ذهن و بدن مانند مدیتیشن و بیوفیدبک بیشتر توصیه می‌ شوند و به دنبال آن انجام مداخلاتی از قبیل ماساژ درمانی، طب سوزنی و طب فشاری توصیه می‌ شود.

هدف از انجام مداخلات و ارائه توصیه ‌های درمانی یکپارچه، کاهش علائمی نظیر درد، اضطراب، اختلالات خلقی و پریشانی می باشد. متخصصین توصیه می کنند که تعداد دفعات استفاده از این مداخلات برای افراد حساس و آسیب پذیر از جمله اطفال و سالمندان بیشتر باشد.

ماساژ برای تسکین درد

محققان خاطر نشان کردند: «متخصصان، طیف وسیعی از درمان های غیردارویی را برای بیماران و افراد مختلف توصیه می‌ کنند، ولی نوع مداخلات و تعداد دفعات استفاده از آنها، بر اساس ویژگی ها و شرایط هر فرد متفاوت است».

شناسه محتوا
عنوان محتواآیا ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، به اندازه کافی از ماساژ برای تسکین درد استفاده می کنند؟
کلمه کلیدیماساژ برای تسکین درد
کلمات مترادف (LSI) 
تعداد کلمات 
تعداد تصاویر7
تعداد عناوین اصلی7
لینک منبعhttps://www.amtamassage.org/publications/massage-therapy-journal/client-handout-massage-for-pain/ https://www.amtamassage.org/publications/massage-therapy-journal/massage-for-functional-pain/  
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف 100 هزار تومانی

اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید و تخفیف 100 هزار تومانی دریافت کنید.

کد تخفیف به صورت آنی برای شما ارسال میگردد.

مرکز ماساژ ماهور